Opublikowano 2 komentarze

Dla wierzycieli chcących zlecić windykację prywatnej pożyczki

Pytanie: Przypadkiem trafiłem na Pana blog i poczytawszy stwierdziłem, że ma Pan zdroworozsądkowe podejście do spraw. które są tam poruszane. Jestem wierzycielem, mam a właściwie miałem dwóch kolegów, którym w Olsztynie pożyczyłem pieniądze, spisując z nimi umowę. Jedna umowa jest na 9000 zł a druga na 50000 zł. Niestety, ten od ośmiu tysięcy zniknął mi, zmienił numer telefonu i nie kontaktuje się, ten od 50000 tysięcy, pracuje w Anglii i od czasu do czasu wysyła mi jakieś pieniądze. Czy może mi Pan zarekomendować jakąś firmę lub windykatora, który zajmie się tym na uczciwych zasadach? Sprawdzałem już kilka ofert ale wszystkie wyglądały mi na próbę wyłudzenia ponieważ w razie, jeżeli nie uda się odzyskać długu, to, wg umowy, ja miałem zapłacić zarówno koszta jak i planowany zysk tych firm. No chyba, że to normalna procedura w tej branży. Proszę o pomoc.

Odpowiedź: Nieetyczne zapisy w umowach o których wspomniał Pan, prawdopodobnie dotyczą wypowiedzenia umowy. Od dawna nie czytałem żadnej umowy windykacyjnej ale zapewne nie są to standardowe zapisy w branży windykacji. No, chyba że już zupełnie branża ta zeszła na psy (nigdy nie słynęła z etyki i rzetelności, tak w ogóle). Takie zapisy w umowie o których Pan wspomniał oczywiście mocno uprawdopodobniają, że „windykatorzy” nic nie będą robić i wręcz będą czekać na to, aby zniecierpliwiony klient umowę jak najszybciej wypowiedział, bo wówczas zażądają zapłaty za rozwiązanie umowy. Firmy które faktycznie działają – aktywnie windykują, z pewnością takich zapisów nie stosują gdyż wiedzą, ze zniechęcają wielu potencjalnych klientów.

Nie mam kogo polecić Panu i sugeruję po prostu uzyskać tytuł wykonawczy po czym wnieść o egzekucję do komornika. Są skuteczni windykatorzy w Polsce; straszą, biją, uprowadzają, niszczą mienie itp. To bardzo skuteczne metody ale jak to mówią, kij ma dwa końce a poza tym, nie wiadomo, czy przekażą odzyskane pieniądze. Można też sprzedać dług gangsterom stosunkowo korzystnie i zapomnieć o sprawie ale też nie wiadomo, czy nie powrócą do Pana jeśli jednak nie odzyskają długu.

Co do tego dłużnika który w Polsce mieszka, to jak wspomniałem – do sądu i do komornika polecam się kierować ze sprawą. Wcześniej może Pan złożyć zawiadomienie o podejrzeniu wyłudzenia, znaczy się do prokuratury. Wskazane jest to zwłaszcza wówczas, gdy nie zna się adresu dłużnika. A nawet jak jest znanym to też warto, bo może się przestraszy i choć część odda. Nic to Pana nie kosztuje, zapewne płaci Pan podatki, więc ma Pan prawo skorzystać z darmowej „windykacji policyjno – prokuratorskiej”. Zawiadomienie najlepiej proszę wysłać poleconym, gdyż jak Pan od razu przyjdzie złożyć zeznania, to prawdopodobnie będą chcieli Pana zniechęcić. Można też zawiadomić prokuraturę dopiero po bezskutecznej egzekucji komorniczej.

Co zaś się tyczy tego w Anglii, to sugeruję zastanowić się sens aktualnie wszczynać windykację. To zależy jakie to kwoty są spłacane, jak często. Może on dopiero się tam dorabia i płaci tyle ile może. Windykację, jeżeli się Pan jednak zdecyduje, proponowałbym rozpocząć od uzyskania tytułu wykonawczego w Polsce i wszczęcia egzekucji komorniczej przez polskiego komornika. Pod warunkiem jednak, że polski adres dłużnika jest dalej aktualny w takim przynajmniej rozumieniu, że listy wracają dwukrotnie awizowane a nie od razu z adnotacją „wyprowadził się”. Dłużnik bowiem może mieć w Polsce jakieś mienie. Jeżeli egzekucja będzie bezskuteczna, to wtedy trzeba by pomyśleć nad procedurą umożliwiająca skorzystanie z pomocy komornika angielskiego. Tym jednak nigdy się nie zajmowałem ale jak Pan stanie przed taką koniecznością, to pomyślimy, jak Pan chce.

I generalnie można powiedzieć, że jak chodzi o dłużników będących osobami prywatnymi to (pomijając komornika) raczej niewiele można zrobić w granicach prawa działaniami windykatorów.

2 komentarze do: “Dla wierzycieli chcących zlecić windykację prywatnej pożyczki

  1. Jeżeli komornik prowadzi nieskutecznie egzekucję przeciwko mojemu dłużnikowi i gdy do sprawy włączy się firma windykacyjna której zleciłem windykację, to czy dłużnik może spłacać dług bezpośrednio na moje konto bankowe?

    1. Jeżeli komornik prowadzi równolegle przeciwko temu dłużnikowi egzekucję z wniosku innego wierzyciela to dłużnik nie powinien wpłacać pieniędzy na Pana konto z pominięciem komornika i tym samym z pominięciem innego wierzyciela egzekwującego. Pomijając innego wierzyciela egzekwującego i spłacając tylko Pana popełnia przestępstwo. Może Pan jednak złożyć wniosek o umorzenie lub chociaż o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i wówczas prowadzić windykację bez udziału komornika; dłużnik będzie wówczas uprawniony do spłacania długu bezpośrednio na Pana konto. Oczywiście jeśli po umorzeniu bądź zawieszeniu postępowania egzekucyjnego dłużnik nie realizuje swej obietnicy i nie płaci Panu, może Pan ponownie wnosić o wszczęcie / podjęcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *