Opublikowano Dodaj komentarz

Ostrożnie z poręczaniem kredytów!

Ostrzeżeń przed poręczaniem kredytów nigdy nie za wiele więc, choć już nie raz ostrzegałem, to jeszcze raz, dla nowych Użytkowników tego bloga. Znalazłem mail który otrzymałem gdy jeszcze zajmowałem się windykacją, to znaczy gdy przyjmowałem zlecenia (a teraz tylko bezpłatnie doradzam i to bardziej dłużnikom niż wierzycielom; to coś jak przedzierzgnięcie się prokuratora w adwokata, znam takiego jednego, pijaka).

Kilka miesięcy temu poręczyłem kredyt w SKOK koledze z pracy w wysokości  5000 zł. Kolegę zwolnili i przestał spłacać  kredyt. W konsekwencji zmuszony zostałem do spłacenia całego kredytu razem z odsetkami  za kolegę. Kolega winien jest mi ponad 5000 zł. Licząc na uczciwość ze strony kolegi, nie oddałem jeszcze sprawy do sądu ale widzę, że kolega nie ma zamiaru oddać pieniędzy dobrowolnie. Zwracam się z pytaniem, czy możecie mi pomóc w odzyskaniu moich pieniędzy? Jeżeli tak, to proszę mi podać jakie potrzebujecie informacji w tej sprawie i ile mnie to będzie kosztowało /sądy, rejestry dłużników, upomnienia, Wasza prowizja itp./ i czy w ogóle jest to do ściągnięcia.

No właśnie – „… i czy w ogóle jest to do ściągnięcia” – dobre pytanie. Praktyka pokazuje, że w takich sprawach skuteczność windykacji i egzekucji komorniczej jest bardzo niska a zresztą skutecznośc egzekucji komorniczych generalnie jest niska, wystarczy poczytać komentarze: opinie na temat komorników.  Ten „kolega” z wyżej przedstawionego e-maila może nie prędko pracę znaleźć a jeżeli już nawet znajdzie, to za niskie wynagrodzenie, może minimalne którego komornik nie może zająć. Możliwe też że ma też i inne długi, możliwe też że wyjedzie do pracy za granicą i szukaj wiatru w polu – to częste prawdziwe scenariusze. Ostrożnie więc z poręczaniem kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *