Opublikowano 2 komentarze

Zajęcie na koncie bankowym emerytury już po potrąceniu jej w ZUS

Pytanie: Dłużnik ma zajętą emeryturę (młody, emerytura mundurowa). Niestety, nie ja jeden jestem jego wierzycielem i komornik u którego nastąpiły zbiegi egzekucji do tej emerytury kapie wszystkim po parę groszy, bo dług jest spory. Tak sobie myślę że część tej emerytury wolna od zajęcia jest przecież przelewana dłużnikowi na konto. Czy w takim razie po ustaleniu tego rachunku byłoby zasadnym zwrócenie się do komornika o jego zajęcie? Wiem że to byłaby taka „podwójna” egzekucja, ale przecież w tym wypadku składnik majątku byłby już inny niż ten jaki ujawniono w Zakładzie Emerytalno Rentowym MSWiA. Czy środki przelewane na rachunek bankowy jako te, które pozostały po comiesięcznym odliczeniu kwoty na komornika, podlegałyby w takim przypadku zajęciu?

Odpowiedź: Komornik nie ma prawa ściągać z rachunku bankowego środków które stanowią przelaną emeryturę z Zakładu Emerytalno Rentowego MSWiA / z ZUS już po potrąceniu. To samo dotyczy wynagrodzenia i renty. Komornik z którą współpracowałem, gdy zajęła wynagrodzenie (emeryturę, rentę) i wysyłała dodatkowo do banku zajęcie konta bankowego, to w tym zajęciu informowała bank, że przelewy wynagrodzenia (już po zajęciu u pracodawcy) ma komornikowi zostawiać.

Jeżeli bank ściągnąłby dla komornika również te środki z tytułu emerytury (z wynagrodzenia, renty), to dłużnik powinien złożyć skargę na czynności komornika.

2 komentarze do: “Zajęcie na koncie bankowym emerytury już po potrąceniu jej w ZUS

  1. jak ratować się w zbiegu zajęć komorniczych?

    1. A kto pyta, dłużnik czy wierzyciel? Jeżeli dłużnik, to nie powinno robić Ci to różnicy, że nastąpił zbieg egzekucji. Jednak dla wierzyciela może to być problem zwłaszcza jeżeli nastąpił zbieg z egzekucją administracyjną, ściągającą składki ZUS albo podatki, bo te należności korzystają z pierwszeństwa w zaspokajaniu przed takimi należnościami jak np. z tytułu pożyczki albo sprzedaży.
      Jeżeli nastąpił zbieg egzekucji np. do rachunku firmowego, z którego i tak nic nie ma, bo dłużnik już ma nowe konto firmowe, to szybko wyślij do komornika wniosek o zwolnienie rachunku i już nie będzie zbiegu egzekucji. Wyślij jak możesz faksem no i obowiązkowo też pocztą (poleconą). Tak samo w przypadku zbiegu egzekucji do jakiegoś innego składnika majątku dłużnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *